Już od stycznia uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej, a także Gimnazjum przygotowują się do pokazów naukowych, badawczych i krajoznawczych. Już niedługo, bo 26 marca 2017r. w godz. 12:00 – 16:30 będziemy mogli zobaczyć liczne eksperymenty naukowe przygotowane przez uczniów klas IV-VI, którzy bardzo lubią bawić się doświadczeniami, najmłodsi zaś skupili się na żywiole jakim jest ogień, poznali jego dobrodziejstwo, a także niebezpieczeństwo związane z pożarem i wiedzą już jak pożar ugasić. Klasa II gimnazjum wraz z kolegami i z koleżankami z klasy III i I przygotowała projekt pt. „Kultura Azji”. Ponadto uczniowie i nauczyciele zaprezentują swoje hobby na szkolnej wystawie zainteresowań, chętne osoby szkoła zaprasza na zajęcia ceramiczne i zdobienia gęsich wydmuszek (za drobną odpłatą). Zobaczymy również pokaz talentów muzycznych i aktorskich. A dzieję się to dzięki zajęciom, na których realizowane są uczniowskie projekty edukacyjne.
W projekcie jak w życiu.
Czym jest uczniowski projekt edukacyjny? Jest przede wszystkim działaniem zespołowym, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu za pomocą różnych metod. Dzięki takiej metodzie nauczania uczeń korzysta z wiedzy jaką zdobył w ramach różnych edukacji przedmiotowych.
Czyli w projekcie jak w życiu: czasem trzeba coś policzyć, czasem napisać, a innym razem narysować lub zbudować, potrzebne są umiejętności fotografa, kamerzysty, matematyka, rolnika, filozofa, tłumacza i wiele, wiele innych by osiągnąć założony na początku cel.
Projekty edukacyjne, są formą nauczania, która wraz z reformą edukacji ma trafić do polskich szkół i zagościć w nich jako codzienna praktyka. A co Gorzanów na to? –Jesteśmy gotowi! W naszej szkole bowiem, już od 2010 roku, stosuje się metodę projektu i mamy na tym polu wiele sukcesów.
A co na to uczniowie:
„Najfajniejszy był projekt, gdy zakładaliśmy akwarium, pamiętam że nie mogliśmy się doczekać kiedy nalejemy do niego wody!”
„Mi najbardziej podobało się budowanie budek dla różnych zwierząt”
„Na projektach dowiedziałam się ciekawych rzeczy na temat pszczół”
„Bardzo lubię pracować w zespole!”
Co nas jeszcze czeka w ramach Drzwi otwartych?
Uczniowie przygotowują wiele ciekawych pokazów naukowych, dowiecie się w jaki sposób wykonać efekty specjalne jak z filmu o Harrym Potterze, zobaczymy prawdziwe ruchome piaski, które wciągają do zabawy wszystkich, a także zaprzęgniemy chemię do udziału w sztukach magicznych.
Szkołę będzie można zwiedzać i podziwiać, rozpytywać o możliwości i zgłaszać potrzeby kandydatów na uczniów, odwiedzić stare kąty z uczniowskich lat i zobaczyć co się zmieniło, a przede wszystkim będzie można podziwiać naszych uczniów, którzy 26 marca ukażą swoje naukowo badawcze oblicze.
Zapraszamy już od 12!